úspěšné podnikání


Mnozí z vás mě žádáte, kde děláte chybu ve svém podnikání, proto bych zde chtěla napsat pár slov, co nepůsobí dobře na potencionální zákazníky:

1. JSME PROFESIONÁLOVÉ, JSME NEJLEPŠÍ

Toto je velice častá chyba, kterou podnikatelé dělají, neboť každý potencionální zákazník musí si udělat obrázek o kvalitě zboží i služeb sám. Vždy může být někdo lepší než vy. Tímto sloganem si spíše škodíte.

2. Tisíce (desetitisíce) spokojených zákazníků

Opět je to jako červený prapor pro býka. Nechlubte se tímto, byť je to myšleno dobře. Řiďte se pravidlem: Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Nejlepší reklama je, když jdete od úst k ústům, byť by vás někdo pochválil a někdo pohanil. I s tímto musíte počítat - protože i negativní reklama je reklama. Zde dáváte najevo - máme 100% spokojenost. A co je 100%, to je podezřelé. Nic není 100%, tedy ani vy nemůžete být. Nezáleží na tisících a desetitisících, záleží na tom jednom zákazníkovi, který si chce udělat obrázek z vlastní zkušenosti. Proto mu nechte prostor a tímto se nechlubte, ani v dobrém úmyslu

3. Dárky ke každé objednávce

Pokud dáváte dárky ke každé objednávce, tím se jen podbízíte a říkáte - podívej, jsem na dně, kup si u mně. Dávat dárky pochopitelně můžete - stálým zákazníkům ve formě bonusů, slev či dárků - tím ukazujete, že si jich vážíte. Ale dávat dárky ke každé objednávce je nesmysl. Buď byste byli proděleční, nebo byste dárky museli započítat do ceny zboží nebo služeb. A v tom případě už by to nebyl dárek. Je krásné, když si vážíte těch, kteří jsou s vámi spokojeni, nebo nespokojeni, ale přesto objednávají ze své vlastní vůle vaše zboží či služby, ale dávat dárky každému - to opravdu zavání podbízením.

4. Jen u nás najdete to nejlepší

Opět chyba, neboť nevíte, co zákazníci žádají, co skutečně potřebují. Třeba to nejste vy, u koho budou naprosto spokojeni. A říkat, že u vás najdou to nejlepší - není to pravda. Všude mohou nalézt lepší věci než u vás.

5. Neobtěžujte zbytečnými nabídkami v emailech. Toto mnoho lidí nemá rádo, a spíše je odradíte, než přilákáte.

CO NAOPAK ZMÍNIT MŮŽETE?

Můžete zmínit, jak dlouho už jste tu pro své zákazníky, můžete připravit slevy k určitému výročí podnikání - to potěší - ale slevy by neměly být dlouhou dobu - to také nedělá dobře. Můžete zlevnit určité zboží, pokud si to můžete dovolit - tedy dát akci na určité zboží - ne však na vše, to také nepůsobí dobře. Měli byste znát cenu svého zboží i služeb - tedy umět svou práci nebo pomoc skutečně ohodnotit. Nepřemýšlejte nad tím, zda budou všichni spokojeni, protože toho nikdy dosáhnout nemůžete. Pusťte z hlavy negativní reakce, neboť vy sami musíte vědět, zda svou práci vykonáváte dobře. Pokud se najde spousta těch, kteří vám děkují či vás chválí, pár nespokojených jedinců vás nemůže vyvést z míry. A poslední věc - věřte tomu, co děláte, věřte si, protože při sebemenších pochybách vytváříte kolem sebe negativní pole, které ostatní vycítí na dálku. Nechtějte být přes noc milionáři, spokojte se s tím, co máte nyní. Dobré je také andělům poděkovat, i pokud se vám nedaří. I toto období má svůj důvod. Je složitější děkovat za to špatné, lepší se děkuje za to dobré. A přesto, pokud vám mohu poradit, děkujte i za nevydařený den, za naprosté fiasko, protože tím jste připraveni ho také pustit ze svého sevření, jste připraveni přijmout dny plodné a krásné. Nepřemýšlejte o tom, co bude zítra. Mnozí z vás jdou spát s myšlenkou - to jsem zvědav, co bude zítra. Nepřemýšlejte o zítřku, žijte dneškem. A pamatujte, každý den je takový, jaký si ho uděláme. Docílit můžeme čehokoliv, pokud sami sobě věříme, pokud věříme tomu, co děláme. Jakmile začneme pochybovat sami o sobě, pak to, co děláme, nemá žádný smysl.

Přeji vám hodně pracovních úspěchů.