manželství na celý život


Mnoho lidí ptá se mě na recept na šťastné manželství až do konce života. Pokládají mi stále jednu otázku kolem dokola, zda je to ten pravý nebo ta pravá, a zda je to do konce života.

Já sama žiji ve šťastném manželství, plném porozumění, lásky a podpory, a sama recept nemám. Není to tak, že bych si vyhlédla muže, požádala o něj andílky a on se mnou byl až do konce svého života. Ano, vyhlédla jsem si ho, požádala andílky, ale pro život do konce života s jedním člověkem musí člověk také něco udělat, něco obětovat. Je třeba na vztahu pracovat každý den, každou hodinu, každou vteřinu. Vztah je dar, který dostáváme, ale musíme ho ještě rozbalit a starat se o něj. Pokud dostanete nějakou věc, také se o ni musíte starat. Pokud na ní necháte sedat prach, pak vám mnoho radosti nepřinese. Pokud ji vyměníte za jinou, jen proto, že jiná zdá se vám lepší, pak původní vám radost nepřinese, ani ta nová.

Téměř v každém manželství je něco, co se tomu druhému nelíbí. Je to o toleranci, ale také o komunikaci. Pokud něco se vám nelíbí, a nevyslovíte to, pak ten druhý nemůže vědět, že je něco v nepořádku, a nemůže ani na sobě pracovat, aby odstranil to, co se vám nelíbí. Přijmout druhého i s chybami, to je láska, dokázat nejen říci, co se vám na druhém nelíbí, ale také umět si vyslechnout druhého, co se mu na nás nelíbí, to je láska. Život v manželství je o páru, o překonávání překážek, o vzájemné podpoře, ne o tom, že při prvním problému strčíme hlavu do písku nebo utečeme.

Někdy stane se, že máme dojem skvělého vztahu, skvělého manželství, a druhý ze dne na den odejde. Nenechte se mýlit, nikdy to není ze dne na den. Na to, aby člověk odešel a opustil nás, chce svůj čas. Je to dlouhodobý proces, kdy se mu něco na nás nelíbí, ale neřekne nám to, aby nás neranil. Ale sám se s tím nedokáže vypořádat. Ono pak konverzace typu: Co se děje? - Nic. není k ničemu. Vždy se něco děje, a možná se děje právě to, že chybí komunikace a důvěra. Kromě lásky jsou komunikace a důvěra dalšími stavebními kameny každého vztahu. Přestavte si vztah jako takovou trojnožku, která je stabilní, ale jakmile podřežete jednu nohu, už stabilní není. A pokud se vám podaří podřezat dvě nohy, pak tato vztahová trojnožka padá a už nejde ničím slepit. Protože slepovaná může zase prasknout a zbortit se. Je to stejné jako slepované vztahy. Pokud začnete tam, kde jste něco pokazili, slepíte to, pak opět jednoho dne se vše pokazí. Pokud však začnete od začátku, třeba i s tím samým člověkem, nebudete navazovat na doby minulé, ale vezmete vztah jako něco nového, pak můžete se poučit z vlastních chyb a pak vám tato trojnožka vydrží, třeba i celý život.

Návod na šťastné manželství tedy možná existuje - starejte se o lásku, komunikujte, důvěřujte si a podporujte se. Jen tak docílíte společného stáří ve štěstí.