láska má mnoho podob


DUCHOVNÍ PARTNER

Kdo z nás by netoužil nalézt svou půlku duše? Touží po tom asi každý, ne však každému se to povede. Ale ani po setkání těchto dvou půlek duše nemusí být vše ideální. Je třeba, by se sladily na jednu úroveň. Některým se to povede hned, jiné na to potřebují delší čas. Některé se po sblížení rozcházejí, by naplno pochopily smysl společného žití i spojení.

VYJÁDŘENÍ LÁSKY A CITŮ

Někteří z nás potřebují slovní vyjádření lásky, jiným stačí činy. Čím víc lásky vyjádříme, tím více jí dostáváme. Nic se ale nesmí přehánět. I mnoho lásky může být ku škodě, i ve vyjádření lásky musí být symbióza, tedy není dobré, pokud lásku vyjadřuje jen jeden z partnerů a druhý jen přijímá. Pro někoho může být projevem lásky ranní káva, nebo když partner nezapomene na narozeniny či výročí. Někomu stačí láskyplný pohled a jiný potřebuje slyšet ta dvě kouzelná slova - Miluji Tě.

OPORA JEDEN DRUHÉMU

Tím, že se o nás partner může opřít v dobrém i zlém, ve zdraví i v nemoci, prokazuje také mnoho lásky. Nikdo není dokonalý, ale skutečná opora, když prožíváme smutná období, je k nezaplacení. Pak pozná se skutečná láska. Milovat, pokud vše vychází a nic nás netrápí, je snadné. Ale milovat a podpořit partnera v dobách, kdy ho něco trápí, umí dnes bohužel málokdo. A to je velká škoda, neboť bez opory není skutečné lásky.

KOMUNIKACE

Komunikace je v každém vztahu důležitá. Dokázat naslouchat a pochopit, nebo jen podpořit vlídným slovem, dělá vysloveně zázraky. Každý člověk potřebuje být čas od času vyslyšen, moci druhému říci cokoliv, bez obav a bez studu. Mnoho vztahů rozpadá se právě při nedostatečné komunikaci. Někdy partner nevidí, co mu naznačujeme, a pokud to trvá dlouho, je to neúnosné pro nás i pro něho. Proč tedy neřeknete: Nelíbí se mi toto, udělal bych to takto, co si o tom myslíš? Pár slov, které mají velkou sílu.

VYJÁDŘENÍ LÁSKY

Nemusíme stále dokola opakovat, jak partnera milujeme. Co takhle udělat mu radost něčím, co si sám přeje? Nemusí nám o svých snech říkat, pokud skutečně milujeme, poznáme to. Může to být také nějaký skutek, pomoc ve věcech, které pro nás nemají žádný význam, a partnerovo srdce bude zářit štěstím.

NOVÁ LÁSKA

Láska je všude kolem nás, stačí se jen dívat. Pokud zavřenou náruč budeme mít, prosviští kolem nás. Pokud svou náruč otevřeme, láska do ní vstoupí. Kdo touží po nové lásce, ten ji také potká. Máte na výběr, vybírejte tedy, pokud po nové lásce toužíte.

PŘÍTOMNOST

Proč zabývat se budoucností a pitvat se v minulosti? Užívejte lásky teď a tady. Možná je to poslední společný okamžik. V lásce se plánovat nedá. Dnes ji máme a zítra ji mít nemusíme. Nebo naopak s námi může zůstat po celý náš život. Proč se zabývat zítřkem, tím, co by bylo, kdyby bylo. Jsme teď a tady a tento okamžik je jedinečný.

NADĚJE NA LÁSKU

Pokud nemáme naději v lásku, pak naše duše umírá. S láskou v našem srdci dokážeme nemožné, dokonce i přivolat lásku do našich životů. Musíme však dokázat zapomenout na staré křivdy, na chyby, jichž jsme se dopustili. Jen tak máme lásku zpracovanou a srdce čisté k přijetí lásky do našich životů.

NĚŽNOSTI

Někteří z nás chápou něžnosti jako projev lásky. Políbení ruky, něžný dotek, objetí. Nezapomínejme tedy ani na tyto projevy lásky. Někteří lidé tyto projevy nepotřebují, jsou jim nepříjemné. Pak vyvstává otázka, zda nemají nějaký blok v lásce, zda nestydí se projevit svou něžnou stránku osobnosti.

PRAVÁ LÁSKA

Jak vlastně vypadá pravá láska? Každý si pod tímto pojmem představíme něco jiného. Na tyto lásky však nezapomínáme ani po rozchodu - ale je to skutečně pravá láska? Pokud se dva lidé milují, jednoho dne se setkají a všechny překážky společně překonají. Do té doby mohou žít v myšlenkách toho druhého. Však možná je pravá láska taková, kdy o lásce nemáme nejmenší pochybnosti a cítíme to srdcem i duší.

LÁSKA K SOBĚ SAMÉMU

Ne, není to samolibost, jen vyjádření našich citů. Pokud dokážeme projevit lásku sami sobě, pokud dokážeme se přijmout takoví, jací jsme, pak nás takto uvidí i ostatní, neboť obklopíme se láskyplnou energií a přitáhneme k sobě ty, jež nás mohou milovat, jako se milujeme my sami. Pak není složité lásku také vyjádřit ostatním, nebo pouze člověku, kterého z celého srdce milujeme.

SPOLEČNÝ ČAS

Jak trávíte společný čas? Každého společného okamžiku měli bychom si vážit. Ne jen navrhovat aktivity sami, ale vyslechnout také partnera. I na společný čas jsme oba dva, tedy opět setkáváme se s nutností komunikace.

UPŘÍMNOST

V každém vztahu je upřímnost nezbytná, bez ní padají všechny vztahy. Pokud něco si myslíme, cítíme, vnímáme, je dobré o tom mluvit. Něco se nám na partnerovi nelíbí, povíme to. Je pak na něm, zda na sobě chce pracovat nebo ne. Ke změně ho nutit nemůžeme, pokud zamyslí se nad tím, co se nám nelíbí, s největší pravděpodobností na sobě i našem vztahu začne více pracovat. Člověk se může změnit, to jen my ho změnit proti jeho vůli nemůžeme. Rozhodnutí je tedy vždy na něm.

KONÍČKY

I ve vztahu měli bychom si zachovat své koníčky a dopřát je také partnerovi. Nemusíte spolu trávit všechen společný čas, ale můžete. Vždy je dobré mít alespoň jeden koníček společný. Tím, že věnujete část svého volného času svému koníčku, neznamená to, že partnera nemilujete či odstrkujete. Právě naopak. Dopřejte mu přátele, koníčky, čas o samotě, tím dáváte mu pocit svobody, důvěřujete jemu i vašemu vztahu.

NEPODCEŇUJTE SE

Nemyslete na to, že vás při první příležitosti podvede, zapomeňte na svou žárlivost. Ukazujete tím jen svůj vlastní strach a nízké sebevědomí. Partnera nevlastníte, jen ho doprovázíte po jeho cestě, stejně jako on vás. Pokud se rozhodne vás opustit, udělá to. A s vaší žárlivostí možná mnohem dříve. Jak by se vám samotným líbilo, kdyby vás partner dnes a denně vyslýchal a osočoval z možné nevěry? Asi moc příjemné by to pro vás nebylo, proto zkuste se zamyslet sami nad sebou, čím pro vás partner je - zda hračkou nebo skutečným partnerem.

RODINNÝ VZTAH

Někdy říkáme si - proboha, chovám se jako má matka - můj otec, nemůžu to změnit, vždyť i babička byla taková. Chyba lávky. Můžete změnit cokoliv, co chcete - sami na sobě. Ano, v něčem jste byli vychovaní - vzpomeňte si na dětství, co nebílilo se vám na chování rodičů. Možná přijdete na to, že chováte se naprosto stejně, možná ještě hůře. Chcete to ve svém životě? Pokud ne, nikdy není pozdě na nápravu. Máte dostatek síly v sobě, chovat se v partnerství tak, jak chcete vy sami. Nejste loutkami, ani odrazem chování svých rodičů. Jste myslící a vnímající bytosti, které dokážou vše. Chce to jen chtít.

DVA

Jste na všechno dva, na lásku, porozumění, na dobré i zlé. Dva. Nechovejte se ve vztahu panovačně, nevynucujte si pozornost. Láska se vynutit nedá. Zkuste dělat věci společně a uvidíte, jak krásný vztah můžete mít.

ČERNÉ MRAKY

Každý vztah čas od času zastíní černý mrak, ať již v podobě nespokojenosti nebo hádky. Jste pak naštvaní, rozladění, nemůžete usnout. Mrzí vás to. Pusťte tato nedorozumění z hlavy a myslete na to krásné, co jste spolu doposud zažili. Jistě těch krásných věcí bylo více, než těch ošklivých. Stojí vám to za hádku a rozčilování? Nejde to napříště vyřešit v klidu?

Zapomněla jsem na něco? Doufám, že ne. A kdyby přeci jen, napište mi a já to sem vložím.