Jazar


Bylo krásné, slunečné léto, a Johanka přemýšlela, kam půjde. Toužila po lásce, ale ne jen tak ledajaké. Muž, do kterého se zamilovala, choval se k ní chladně a s nezájmem. Probrečela mnoho dní i nocí, až si jednoho dne řekla, že s tím něco udělá. Toužila po jeho lásce, po jeho objetí, a byla ochotná vše, co měla, obětovat, aby jí miloval tak, jako ona jeho.

"Jazare, andílku lásky, prosím, dokážeš rozehřát každé srdce, dokážeš ukázat lidem skutečnou lásku. Dokážeš změnit lidské srdce kamenné, co mám dělat, aby mě Lojzíček miloval, jako já jeho?"

"Podívej se, Johanko, na sebe, jak žiješ. Skutečně si myslíš, že by mohl milovat trosku a hromádku neštěstí? Milovala bys ty takového člověka? Bez energie, bez jediné jiskřičky?"

"Kdyby to byl Lojzíček, milovala bych ho."

"To si jen namlouváš. Můžu rozhořet jeho srdce, by toužilo jen po tobě, ale pokud budeš uplakaná, bez života, nikdy si tě nevšimne."

"Co mám tedy udělat, aby si mě všimnul?"

"Své přání jsi vyslovila. Teď zbývá jediné - miluj sebe, jako bys milovala jeho. Jdi a buď mu nablízku. Pokud nebudeš mu na očích, mohl by se zamilovat do jiné. Rozprostřu kolem tebe velkou záři, by si tě všiml, by zamiloval se jen do tebe. Ale musíš pro to taky něco udělat. Pokud budeš se jen modlit, plakat, pak jeho lásku nikdy nezískáš. Bav se, raduj se ze života, vždyť život je tak krásný. Tuto radost pocítí i Lojzíček, a bude chtít ji sdílet právě s tebou. Neboj se ničeho, netrap se jeho nezájmem, neboť ten pomine.," odpověděl Jazar.

"Udělám všechno, co mi radíš, jen ať už jsem s ním," řekla zvesela Johanka.

Pár dní potulovala se kolem svého milého, by ji stále měl na očích, avšak ne bezcílně. Vždy s úsměvem na tváři, zdravila kolemjdoucí lidi, rozdávala úsměvy na všechny strany. I Lojzíčkovi, který vždy se jen na ní mračil. Jednoho dne však opětoval její úsměv, v tu chvíli Johanka se osmělila a pozvala Lojzíčka do kavárny. A k překvapení Johanky Lojzíček její nabídku přijal. Měli si co povídat, nemohl z ní spustit oči. Nyní uviděl Johanku takovou, jaká byla. Krásnou, zábavnou, usměvavou. A první pusa na sebe nenechala dlouho čekat.