Beltaine


Tento svátek není jen svátkem pohanským, i když je hodně spjat s pálením čarodějnic. Na tuto dobu se mnozí z nás těší – někteří rádi pálí čarodějnice, jiní milují oheň a zábavu. A tento svátek je skutečně svátkem ohně a zábavy. Uctívá se oheň, jako dobrý sluha i zlý pán. Oheň takový ve skutečnosti je, a čím vyšší hranice, tím lépe, nebo Nebeský oheň je v tento den rozsvícen, aby posvítil na léčivé vody, které se probouzejí k životu i u nás na Zemi.

V tento den má oheň i voda velice očistnou sílu. Je to stejné, jako bychom chtěli projít skrze slunce. Spálili bychom se, nebo by v nás shořelo jen to, co je špatné, dětinské, co nám v životě je spíše na obtíž? Pokud bychom chápali jako slunce duchovní, pak přiklonili bychom se k druhé možnosti.

Oheň v nás tedy spálí to špatné, to, co nás stahuje dolů, co ve svém životě již nepotřebujeme. Voda zase očistí nás od veškerého zanesení. Duchovního zanesení, nebo spíše toho, co nám brání v duchovním růstu i v pochopení sebe sama.

Posvátný oheň tedy zapaluje se dne 30. dubna a nechává se hořet až do druhého dne, tedy 1. května, dne lásky. Láska také umí očistit nás od duchovních nečistot, stejně jako posvátný oheň s vodou.

Co si budeme povídat, v zimním čase, kdy je sluníčka velice málo, mnozí z nás trpí depresemi, chmurnými náladami, a tak se naše těla také znečišťují. Současná situace s nákazou nepřidá na dobré náladě, zvláště pokud sami jste se s ní setkali nebo někdo z vašich blízkých. To vše prostupuje naší psychikou a je třeba to také důkladně očistit.

V tento čas tedy nejen zapalujeme hranice, ale zapalujeme také doma svíčky podlité vodou, abychom spojili tyto dva elementy, aby oheň vše špatné očistil a voda odnesla v dál.

Vzpomeňme jen, co zla tento den dokázal navršit. Kdysi se věřilo, že čarodějnice se slétají na meze, Petrovy a další kameny, aby tam obcovali s ďáblem. Byly to však jen ženy, které znaly tajemství Beitaine, věděly, že oheň očistí je, v potoce smyjí všechno negativní i své hříchy minulého času, kdy nebyly příliš přívětivé na partnery, kdy trpěly depresemi a nikdo je jich nezbavil. Očistily se, ale pro kněží to byly čarodějnice. Snad proto, že znaly tuto očistnou sílu. A ve jménu Boha se v tento čas přes pár staletími napáchalo nejvíce zla. Církev se vždy bála, že lidé nebudou věřit, začnou se bouřit proti poslušnosti. Ale vraťme se zpět k tomuto svátku, který přetrval staletí.

Zapálit si můžete v tento čas bílé a zelené svíce, na přivolání prosperity do svého života. Prosperita, to nejsou jen penízky, ale také láska a spokojenost. Bílá svíčka očistí vás od všeho zlého, a zelená otevře bránu do lepších zítřků. Vosk můžete použít hned na několik způsobů. Můžete nechat chvíli svíčky hořet, připravit si samotnou mističku s vodou, a z hořících svící ukápnout současně do připravené vody, a hledat znamení, které se vám objeví. Nebo můžete nechat svíčky dohořet a ze zbylého vosku číst symboly a znamení, zda se vám v nadcházejícím čase povede. V tom případě volte širší talířek, aby svíčky měly od sebe rozestup alespoň 10 cm, zapalte je současně a nechte prolívat vosk jednu s druhou. Zde pak můžete číst také ze směsi barev, i barvy dokážou vykouzlit symboly. Vždy se ale nezapomeňte podívat na spodní stranu zbylého vosku, ten vám toho poví nejvíce.