32 let lásky


Občas přemýšlím, co je složitější. Vlastně si ani život o samotě neumím docela dobře představit, po téměř 32 letech v láskyplném vztahu s jedním partnerem. A vlastně si to ani představit nechci. Vybrala jsem si skvělého partnera, vlastně mi ho vybrali andílci, a jak se říká, odříkaného největší krajíc. Pokud bych měla jít do našeho partnerství 2 roky předtím, vůbec bych do něj nevstoupila. Tak moc jsem se proti mému miláčkovi zařekla, že tohoto kluka nikdy. Ale jak se říká, vše má svůj čas, a cesty Boží jsou nevyzpytatelné. Dne 27. července roku 1991 nadešel ten správný čas svést tohoto kluka, a jak mě andělé nabádali, tak jsem také udělala. A vůbec toho nelituji, právě naopak. Jsme stále zamilovaní, jako na začátku našeho vztahu. Neznám recept na dlouhotrvající vztah, nikdy jsem to neřešila. Jedno vím ale určitě, není to jen o lásce, ale také o toleranci, podpoře jeden druhého, o pochopení, o neřešení malicherností, o podržení se navzájem, když je třeba. Člověk by měl být připraven postavit se za partnera klidně proti všem, stát si po boku za všech okolností. Ale toto vše musí být oboustranné. Nemůže dávat jen jeden a druhý brát, i vztah musí být naprosto vyrovnaný.

Za tu dobu jsme odchovali nespočet papoušků rodu Ara, rozmazlili dva pejsky německé dogy, vychovali dvě dcery a dočkali se prvního vnuka. Získali spoustu nových společných přátel, kterým můžeme naprosto důvěřovat, prošli jsme několika domy, než jsme našli skutečně ten pravý, a v lásce, ruku v ruce, jdeme společně dál.

Láska je jako poupě, člověk se o ní musí neustále starat, zalévat jí, chápat a pečovat o ní. Brát se navzájem s klady i zápory toho druhého, neboť není člověk bez záporů, podporovat se ve zdraví i v nemoci, budovat stále hnízdečko lásky, mít porozumění. Pracovat na lásce každý den, překvapovat jeden druhého, těšit se z práce domů. Pak je život s tím druhým skutečně nádherný. Nezáleží na tom, co máte, ale na tom, jací jste, jak vás partner vidí, co je schopen pro vás udělat. A pokud jste ochotni učinit partnera šťastným, a on vás, nic jiného k životu skutečně nepotřebujete. Proto přeji vám všem plno lásky a pochopení v životě.